Gabinet endokrynologiczny
Choroby tarczycy zwykle wykrywane są przypadkiem przy kontrolowaniu innych problemów zdrowotnych. Endokrynolodzy w naszym Centrum Medycznym przyjmą wszystkich pacjentów z Biskupic, Jerzykowa, Kostrzyna, Pobiedzisk i Swarzędza podejrzewających problemy z tarczycą, nadnerczami i gonadami oraz tych, którzy wiedzą już, z jakimi schorzeniami tego typu się zmagają.
Charakteryzujemy się empatycznym podejściem do pacjenta i dużą wnikliwością. Zależy nam na tym, aby trafnie postawić diagnozę i jak najszybciej wdrożyć właściwe leczenie.
Do naszego gabinetu endokrynologicznego zapraszamy szczególnie pacjentów z Biskupic, Jerzykowa, Swarzędza, Kostrzyna, Pobiedzisk i okolic.
Kiedy zgłosić się do endokrynologa?
Bólu gruczołów nie da się wyczuć, więc kiedy działają dobrze, człowiek zapomina, że je ma. Problemy objawiają się często na zewnątrz – szybki przyrost lub spadek wagi, wypadanie włosów, przedwczesne dojrzewanie. Osoby zmagające się z chorą tarczycą czy pozostałymi gruczołami skarżą się również na uderzenia gorąca. W przypadku zawyżonego TSH pojawia często złe samopoczucie, mogące wyglądać na epizod depresyjny.
Kolejnymi objawami, które powinny skłonić pacjentów z Jerzykowa, Swarzędza czy Kostrzyna do rozważenia wizyty u endokrynologa, są problemy skórne – nadmierne przetłuszczanie lub przesuszenie twarzy oraz pojawienie się silnego trądziku, problemy z libido oraz ogólne osłabienie. W przypadku kobiet wizytę u endokrynologa często zaleca lekarz ginekolog.
Jeśli jesteście mieszkańcami Kostrzyna, Pobiedzisk, Swarzędza, Jerzykowa czy Biskupic to zapraszamy na wizytę w gabinecie naszych lekarzy endokrynologów, gdzie otrzymają Państwo diagnozy dotyczące:
- chorób tarczycy,
- chorób nadnerczy,
- chorób przysadki,
- chorób trzustki,
- chorób gonad,
- chorób przytarczyc.
Nasi specjaliści zajmują się również innymi dolegliwościami na tle hormonalnym, które zazwyczaj są spowodowane niedoczynnością lub nadczynnością różnych organów. Uzyskają Państwo pomoc także w przypadku choroby Hashimoto.
Jak pacjenci z Biskupic, Jerzykowa, Kostrzyna i Swarzędza powinni przygotować się do wizyty u endokrynologa i jakie dokumenty muszą ze sobą zabrać?
Przed wizytą u endokrynologa powinno się wykonać konkretne badania, najczęściej są to TSH, FT3 oraz FT4. Najlepiej zapytać podczas rejestracji lub lekarza rodzinnego, które wyniki będą potrzebne. Zdarzają się sytuacje, w których trzeba wykonać dodatkowe badania (np. anty TPO i anty TG). Kiedy więc otrzymają Państwo wyniki, trzeba je zabrać ze sobą na wizytę. Może się przydać dowód osobisty oraz historia przebytych chorób.
Poza tym wizyta u endokrynologa nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania. Jest bezbolesna i mało inwazyjna. Przed wyjściem z domu warto jedynie przygotować się listę pytań, które chce się zadać lekarzowi.
Wybierz termin konsultacji u naszego specjalisty
Jak wygląda wizyta u endokrynologa w CM Jerzykowo?
Wizyta u endokrynologa rozpoczyna się od rozmowy, podczas której lekarz zapyta o powód wizyty oraz o historię chorób – również o choroby w rodzinie. Następnie obejrzy wyniki badań, na podstawie których będzie mógł już postawić jakąś diagnozę. Podczas niektórych wizyt odbywa się również USG. W trakcie tego badania endokrynolog przykłada głowicę ultrasonografu do szyi i sprawdza stan tarczycy.
USG tarczycy
USG tarczycy pozwala na sprawdzenie budowy tarczycy, jej wielkości, echogenności jej miąższu, obecności płynów oraz zauważenie ewentualnych zmian. To badanie pozwala wykryć zmiany ogniskowe, stany zapalne oraz wole, czyli powiększenie tarczycy.
Biopsja
Zdarzają się sytuacje, np. przy podejrzeniu nowotworu, w których na wizycie odbywa się biopsja. Czynność ta jest planowana z pewnym wyprzedzeniem, więc pacjent może się na nią psychicznie przygotować. Lekarz wbija wtedy specjalną igłę w szyję i pobiera materiał do badań. Pacjent czuje pewien dyskomfort, ale nie jest to bolesne. Następnie pobrana próbka trafia do analizy i na wyniki czeka się kilka tygodni.
Zalecenia
Po przeprowadzonych badaniach i zapoznaniu się z poziomem hormonów endokrynolog może postawić pewną diagnozę. Zazwyczaj pacjent dostaje leki hormonalne, proszony jest o zmienienie swojej diety i włączenie do niej suplementacji.
Nasi specjaliści do każdego pacjenta m.in. z Pobiedzisk, Swarzędza, Biskupic, Jerzykowa, Wrześni czy Kostrzyna podchodzą w indywidualny sposób, dostosowując leczenie do konkretnego przypadku.
Częstotliwość wizyt kontrolnych u endokrynologa uwarunkowana jest rodzajem choroby. Mogą to być wizyty co 3 miesiące, ale też 1 lub dwie w roku.
Zachęcamy do dbania o siebie i do umówienia się na wizytę kontrolną tutaj.