DLA PACJENTA

co warto wiedzieć przed wizytą u specjalisty

PRAWA PACJENTA

UDOSTĘPNIANIE DOKUMENTACJI MEDYCZNEJ (POBIERZ WNIOSEK)

 

WIZYTA U SPECJALISTY

Na pierwszą wizytę należy zabrać dowód osobisty lub - jeśli konsultacja/ badanie dotyczy osoby niepełnoletniej - książeczkę zdrowia dziecka lub inny dokument z numerem PESEL.

Na wizytę do każdego specjalisty warto zabrać kartkę, na której spisane będą wszystkie przyjmowane na stałe leki (wraz z dawkowaniem) oraz pytania, które chce się zadać lekarzowi – każde w mniejszym lub większym stopniu denerwuje się przed i w trakcie wizyty, więc w wyniku stresu można zapomnieć o czymś ważnym. W trakcie przeprowadzania wywiadu lekarskiego należy szczerze odpowiadać na wszystkie pytania oraz informować o chorobach przewlekłych. Szczegółowe informacje dotyczące wizyt u poszczególnych lekarzy podajemy poniżej.

WIZYTA U KARDIOLOGA

Co zabrać na wizytę?

- Historię choroby, wypisy ze szpitala, karty informacyjne leczenia szpitalnego, wyniki badań itp.

- Listę wszystkich zażywanych na stałe leków (wraz z dawkowaniem i porami przyjmowania).

- Dzienniczek z zapisanymi pomiarami ciśnienia tętniczego.

- Zapisane na kartce pytania do lekarza.

WIZYTA U ENDOKRYNOLOGA

Co zabrać ze sobą na wizytę?

- Historię choroby, wypisy ze szpitala, karty informacyjne leczenia szpitalnego, wyniki badań itp.

- Aktualne wyniki badania TSH i FT4

- Listę wszystkich zażywanych na stałe leków (wraz z dawkowaniem)

- Zapisane na kartce pytania do lekarza.

WIZYTA U UROLOGA

O czym pamiętać?

- Należy zabrać historię choroby, wypisy ze szpitala, wyniki badań oraz listę wszystkich zażywanych na stałe leków wraz z dawkowaniem.

- Na wizytę przyjść z pełnym pęcherzem (ze względu na wykonywane w trakcie wizyty badanie USG).

- Zapisać na kartce pytania do lekarza.

WIZYTA U DENTYSTY

Usunięcie zęba

Co należy wiedzieć przed usunięciem zęba?

- Nie należy usuwać zębów w trakcie miesiączki – pamiętaj o tym, umawiając wizytę.
- Na początku wizyty poinformuj jeśli masz skłonność do omdleń lub uczulenie na leki.
- Stosuj się ściśle do zaleceń dentysty, zwłaszcza zakazu palenia tytoniu przez klika godzin po zabiegu – papieros spalony w zbyt krótkim odstępie czasu może wywołać krwotok i utrudnić gojenie rany.
- W momencie umawiania wizyty poinformuj lekarza czy: jesteś w ciąży, chorujesz przewlekle, zażywasz leki rozrzedzające krew.

Wybielanie zębów

Pierwsza wizyta

Na pierwszą wizytę można wybrać się już z półtorarocznym dzieckiem. Sam przegląd (który jest u nas zawsze bezpłatny) nie jest bolesny i pomoże uniknąć strachu przed wizytą w gabinecie dentystycznym. Na kontrole można wówczas zgłaszać się co pół roku – pomoże to wyrobić zwyczaj częstego sprawdzania zębów i pozwoli zmniejszyć stres towarzyszący wizycie u stomatologa. Dzieci starsze, u których występuje próchnica, warto przygotować na to, że leczenie zębów może być bolesne, ale nie musi – jeśli powiemy, że nic nie będzie bolało, a jednak wizyta będzie się wiązała z cierpieniem, odniesiemy efekt odwrotny do zamierzonego, gdyż dziecko może wówczas stracić zaufanie zarówno do lekarza, jak i do rodziców. Nie należy jednak straszyć wizytami u dentysty. 

WIZYTA U DIETETYKA

Umawiając się do dietetyka, poinformuj jaki jest cel wizyty. Przed pierwszym spotkaniem ze specjalistą należy się przygotować i wykonać badania krwi. Zachęcamy do zapoznania się z dokładnymi informacjami i zaleceniami oraz pobraniem i uzupełnieniem dzienniczka żywieniowego.

WIZYTA U LOGOPEDY

Zapisując się na wizytę u logopedy należy podać datę urodzenia dziecka oraz co niepokoi w rozwoju mowy.

BADANIE USG BRZUCHA

Prosimy o przygotowanie się do badania zgodnie z poniższymi wskazaniami:

Wizyta w godzinach ranny

Na badanie należy zgłosić się na czczo (bez jedzenia i picia) oraz z pełnym pęcherzem. Na trzy dni przed należy zażywać Espumisan 3 razy dziennie po dwie kapsułki. W dniu poprzedzającym powinno się wystrzegać ciężkostrawnych potraw, surowych warzyw i owoców, alkoholu oraz napojów gazowanych. 

Wizyta w godzinach popołudniowych

Nie wolno jeść przynajmniej 6 godzin przed planowanym badaniem oraz pić mnimum 3 godziny. Na badanie należy przyjść z pełnym pęcherzem. W dniu badania oraz dniu poprzedzającym zaleca się stosować dietę lekkostrawną, bez surowych warzyw i owoców oraz wystrzegać się alkoholu i napojów gazowanych. Na trzy dni przed wizytą należy zażywać Espumisan 3 razy po 2 kapsułki oraz rano w dniu badania 2 kapsułki. U małych dzieci czas bez jedzenia można skrócić do 3 godzin.

 

Diagnostyka, leczenie, profilaktyka.
Specjalistyczna opieka medyczna na wyciągnięcie ręki.

Slider